Okçuluk kariyerini zirvede sürdürmek istiyorAvrupa Salon Okçuluk Şampiyonası'nda ferdi olarak birincilik elde Kayseri Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü sporcusu Gizem Elmaağaçlı, Dünya Salon Okçuluk Şampiyonası'nda ekip halinde şampiyonluk yaşamıştı.

Ortalama 5 yıl önce başladığı okçuluk kariyerini başarılarla devam ettiren Gizem Elmaağaçlı, bu yıl gerçekleştirilecek Dünya Şampiyonası'nda ferdi birincilik elde edip zirve tırmanışını sürdürmeyi amaçlıyor.

Milli sporcu Gizem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kariyerine başladığı ilk günden itibaren okçulukta hedefinin hep zirve bulunduğunu söyledi.

Okçyüceğa dünya şampiyonu olmak için başladığını belirten Gizem, şu ifadeleri kullandı:

"2016'da milli takıma girdim. Aynı yıl ülkemizde meydana getirilen Salon Dünya Şampiyonası'na katıldım ve orada güzel bir derece elde ettim. Sıralamayı birinci bitirdim ve Türkiye rekoru kırdım. Daha sonrasında ekip halinde salon dünya şampiyonu olduk. Ferdi olarak ilk yarışmam olduğundan coşkuıma yenik düştüm ve istediğim gibi ferdi derece alamadım. Gençlerde, Arjantin'de meydana gelen Dünya Şampiyonası'nda ferdi üçüncülük elde ettim. Arkasından ekip halinde Avrupa şampiyonluğu elde ettik. O zamandan bugüne her milli ekip yarışmalarında yer aldım. Derecesiz dönmüyorum."

Elde etmiş olduğu başarılarla güven kazanılmış olduğunı vurgulayan ulusal sporcu, şöyle devam etti:

"Ferdi dereceyi çok istiyordum. Avrupa Şampiyonası'nda ülkemize ilk kere ferdi olarak büyüklerde Avrupa şampiyonluğu derecesi getirdim. Dünya Şampiyonası'nda da bu dereceyi tekrarlamak istiyorum. Avrupa şampiyonu oldum fakat bu benim için bir başlangıçtı. Önümüzdeki yarışmalara katılmak için döner dönmez açık hava sezonuna hazırlanmam ve ülkemizdeki en iyi 8 kadının içerisinde ilk 3'e girmem gerekiyordu. Bu kampta başarılı oldum ve bu yıl düzenlenecek uluslararası yarışmalara katılmaya hak kazandım. Ferdi olarak Avrupa şampiyonu olduktan sonra kendime güvenim geldi."

"Şampiyonluk için savaşacağım"

Başarılarına yeni şampiyonluklar eklemek istediğini özetleyen Gizem Elmaağaçlı, şu değerlendirmede bulundu:

"Her yıl düzenlenen 'World Cup' yarışmaları ve aynı zamanda 2 yılda bir yapılan Salon Dünya Şampiyonası'na katılmaya hak kazanmıştırm ve şampiyonluk için savaşacağım. Bu yıl ek olarak üniversite olimpiyatları yapılacak ve inşallah oraya da ülkem adına katılmayı planlıyorum. Daha önce orada ekip halinde bronz madalya aldık inşallah bu sefer ferdi olarak şampiyonluk elde ederim. Dünya Şampiyonası'nda en genç isimlerden biriyim fakat orada derece almak için kendimi tecrübeli hissediyorum. İnştanrı şampiyonlukla ayrılacağım. Katılacağım Dünya Şampiyonası'nda yetişkinler kategorisinde yarışacağım. 20 yaşından 50 yaşına kadar yarışmacılar var. En genç adlardan biriyim ama bu, başarı elde edemeyeceğim anlamına gelmiyor. Orada da şampiyonluğu almak için harpacağım."

Hiç yorum yok