Elazığspor'un Kurtuluş Reçetesi

 
Sporda Manşet Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Müslim Akil AVCİ, 3.Lig'de zor günler geçiren Elazığspor'un geleceğine dair bazı tavsiyelerde bulundu. 

Bu tavsiyelerin olduğu yazı:

" Değerli Elazığsporlular, bildiğiniz gibi Elazığ'ın marka değeri olan Elazığspor son yıllarda zorlu süreçlerden geçmektedir. Bu sebepten dolayı sayın başkan ve yönetim kuruluna ithafen birkaç satır kaleme alacağım. Ondan önce Elazığspor'un kapatılması, amatöre düşürülüp tekrardan yeni bir oluşuma sahip olması vs gibi düşünceleri en baştan kabul etmediğimi belirtmek isterim. 1967'den bugüne gelen bu armanın 40 küsür milyon ₺ gibi bir borç yüzünden kapatılması trajikomik bir durum olur. Elazığ standartlarında bu miktar çok da zorlanılacak bir para olmadığı için bu düşüncede olduğumu belirtmek isterim.

Kulüplerin proje ile yönetilirse daha iyi sonuçlar alacağını her fırsatta söylerim. Elazığspor da bunun içerisinde. projeler zamanla parayı getirecektir. Eğer alacaklı olan futbolcu ve teknik direktörlere paralarını alabileceklerini inandıracak projelerle gidilirse imza almak daha kolay olacaktır. 

Nedir o projeler?


* KALICI KAYNAK


Kalıcı kaynak denilince aklınıza hemen otopark, benzin istasyonu, belediye ihalesi gelmesin. Kendi göbek bağımızı kendimiz keseceğiz. Kalıcı kaynak için bazı tavsiyelerde bulunacağım. Nedir bu kalıcı kaynak?

-Scouting (Yetenek tarama)

-Kulüp üyeliği

-Youtube kanalı

-Elazığspor Koleji

Şimdi hepsini kısaca açıklayalım.

*Scouting son zamanlarda dünyada birçok kulübün gelir kapısı olarak kendine yer buldu. Ülkemizde biraz geç tanışsak da bence Elazığspor'un kurtuluşunda çok önemli yere sahip olacaktır. Bunları tahtanın açıldığını farz ederek yazıyorum. Şu an Elazığspor'da oynayan çok kaliteli futbolcu kardeşlerimiz mevcut fakat maç eksikleri oldukça fazla devre arası takıma katılacak birkaç tecrübeli isim Elazığspor için oldukça faydalı olacaktır. Bu transferler nasıl yapılacak ona yönetim ve teknik heyet karar versin ben scouting transferleri üzerinde duracağım. 

Yetenek tarama sadece genç oyuncuların keşfedilmesi değildir. Hangi oyuncunun takımınıza katkı sağlayacağını anlamak ve oyuncunun gelişimine fayda sağlamaktır. Yani siz 17 yaşında bir oyuncu da keşfedebilirsiniz 30 yaşında bir oyuncu da. 

Elazığ bölge itibariyle oldukça şanslı bence. Elazığ'ın içindeki yetenekler, çevre illerdeki yetenekler başta olmak üzere ülkedeki ve gurbetçi birçok futbolcu Elazığspor sayesinde Türk futboluna kazandırılabilir. Gerekirse İlhan Cavcav gibi amatör maçlar izlenip takıma oyuncu kazandırılmalıdır. Bu için de iyi bir scout ekibine ihtiyaç vardır. 

Artık birçok Süper Lig kulübünün gözü 3.Lig ve 2.Lig gibi alt liglerde. Aslında Kerem Aktürkoğlu bunun en güzel örneği. Elazığspor gerekli iletişimi kurarak oyuncularını satıp kulübe kalıcı gelirler sağlayabilir.


*Kulüp üyeliği aslında bir seferberlik. Kulüp tüzüğü değiştirilerek üyelik ve delegelik ayrılacak. Herkes istediği an üye olabilecek, aidatı ve giriş ücreti düşük olacak. Üyelikte belirli şartları yerine getirenler isterlerse delege olabilecek. O da bugünkü delege kabulü gibi olabilir. Hem böylece kimse seçim günü üye olup başkan adayı olamaz.


*Youtube kanalı da en basiti. Fenerbahçe bugün ayda yaklaşık 600 bin lira kazanıyor kanalından. Elazığlılardan ve taraftarlardan hiçbir ücret talep edilmeden Youtube kanalına girip içerikleri izlemeleri istenecek. Güzel içerikler üretip kanal canlı olursa bence yılda 500-600 bin lira gibi gelir gelebilir ki ilk aşamada güzel bir gelir olacaktır. 


*Elazığspor Koleji ile hem yetenekli sporcular taranarak okula kazandırılacak hem de okulun geliri Elazığspor'a gelir kaynağı olacak. Bu yetenekli sporcular da zamanla takıma katılarak kulübün alt yapısına oldukça fazla katkı sağlayacak.


Bugünlük reçetemiz bu kadar. Elazığspor'un kendi göbek bağını kendi kesmesi adına ilk aşamada bunlar geldi aklıma. Eğer destek olunursa çok daha güzel işler yapılacaktır. Fakat borçsuz bir Elazığspor mümkün. Bu yazımı Elazığspor Kulübüne, Elazığ'da yayın yapan gazete ve televizyon kanallarına mail olarak gönderilecektir. Dikkate almak veya almamak kendi takdirlerinde.


Selam ve Saygılarımla

Müslim Akil AVCİ

Spor Hukukçusu"

Hiç yorum yok