GRACİAS BATALLA (BURSASPOR TRABZONSPOR)


Bursaspor geçtiğimiz hafta kötü bir operasyona maruz kalmıştı. Bazı oyuncularından ve hocasından mahrumdu bu maçta. Ben en çok Rıza Çalımbay'ı anlamadım. Yani; 'eksiklerimiz var ama sahaya on bir oyuncu ile çıkabiliyoruz. Umarım ellerinden geleni yaparlar ve galip ayrılırız.' demeci vermek bu kadar zor mu? Neyin savunmasına geçiyorsunuz? Şikayet etmeye ne gerek var? Artık bir beklenti yok sizden. Bari son iki maç tepki almayın.

Bordo mavililer çok iştahlı başladı mücadeleye. Yusuf, Olcay ve Ndoye üçgeni kurarak Bursaspor savunmasını dağıttılar. Özellikle Ndoye'u ilk defa hücum hattında bu kadar üretken gördüm. Golünü attıktan sonra direkten dönen toplar oldu. Bu gol ile beraber, Trabzonspor'un attığı son üç golde, beklerin katkısının olduğunu belirtmeliyim.

Ev sahibinin takım halinde konsantrasyonu sıfırdı. Yusuf'un golünden sonra, oyun biraz dengelenir gibi oldu ama geride fazla boşluk verince, Olcay farkı üçe çıkardı. Futbolda en haz etmediğim durum, belli bir skor yakalayınca, rahatlama durumu. Belki de bizler bu tabiri üreterek sahadaki futbolculara zarar veriyoruz. İki farklı öne geçince rahatlatan gol söylemi, onların bilinç altına işliyor olabilir. Nitekim üçüncü golden sonra, bir anlık dikkatsizlik ve şans eseri Bursaspor golü buldu. Hemen ardından bir penaltı kazanabilirlerdi. Yani devreye 0-3 girmek varken 2-3 ile ikinci yarıya başlayabilirdi konuk takım. Maç bitmeden rahatlama olmaz!

Maçın kalan bölümünde, Bursaspor gücü yettiğince çabaladı oyuna ortak olmak için. Trabzonspor da net fırsatlar yakaladı, farkı açabilirdi ama final pasları ve bitirişleri beceremediler. Bursaspor'un direnci düşünce bir penaltı kazandı konuk ekip ama Harun Ndoye'un vuruşunda gole izin vermedi. Üzüldüğüm an, son saniyede Batalla'nın karşı karşıya kaldığı pozisyonun gol olmamasıydı. Bizlere attığı golle veda etmesi, bence Trabzonspor taraftarını da huzursuz etmezdi. 2-3 biterdi...

Sonuçta iki takım da hedefsiz ve prestij maçları oynuyorlar. Bu maçın bana göre en büyük önemi, Bursaspor'un efsane oyuncusu, Arjantinli futbol virtüözü Pablo Martin Batalla! Bursaspor bir daha süper lig şampiyonu olur mu bilmiyorum ama olsa da olmasa da unutulmayacak bir oyuncu. Sadece Bursaspor camiası değil, tüm futbolseverler tarafından saygı duyulan bir oyuncu. Bursaspor ile oynayacak takımın taraftarı, ilk önce Batalla'ya bakar, ondan çekinirdi. Galatasaray için Hagi, Fenerbahçe için Alex, Beşiktaş için Metin-Ali-Feyyaz üçlüsü, Trabzonspor için Hami Mandıralı neyse, Bursaspor için Batalla da o seviyede. Sürekli İstanbul takımları için yazıldı ama Bursaspor'dan ayrılınca, yine evini tercih etti. Bursasporlular çocuklarına onun ismini ezberletti. Ayrıca hak ettiği değeri tam olarak görmediğini de düşünüyorum. Yeri geldi şampiyonluk golünü attı, yeri geldi kümede tutan golü. İzlettiğin futbol için teşekkürler kaptan. Her zaman hatırlanacaksın...

Yorum Gönder

0 Yorumlar