TÜRK TORPİDO: DERYA BÜYÜKUNCU
EFSANE SPORCULAR SERİSİ -18-
TÜRK TORPİDO: DERYA BÜYÜKUNCU
Serdar ÜSTÜNTAŞ
                Üç tarafı denizlerle çevrili ve hemen hemen her köşesinde bir su kaynağı olan ülkemizde yüzme şubesinde ne yazık ki dünya çapında Ian Thorpe, Mark Spitz, Michael Phelps gibi süperstarlar çıkaramadığımız bir gerçektir. Tarihi en eski sporlardan olan yüzmede ülkemizde birkaç sene öncesine kadar akla ilk ve tek gelen bir isim vardı. Ülkede kırılmadık rekor bırakmayan kişinin adı da Derya Büyükuncu’dur. Bu sayımızda Derya Büyükuncu’nun biyografisini ve başarılarını inceleyeceğiz.
                Derya Büyükuncu 2 Temmuz 1976 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Babası Yılmaz Büyükuncu Gazianteplidir ve kendisi Tıp Doktorudur. Annesi ise eczacıdır. Kendisinden büyük bir tane de ablası vardır ve adı da Berna’dır. Derya’nın yüzme ile tanışması çok küçük yaşlarda olmuştur. Dedesi ve büyükannesi Büyükada’da yaşadıkları için Derya denizle iç içe büyümüş ve suyu çok sevmiştir. Ama ailesi bu durumda denizde boğulabileceği endişesiyle biraz endişelenmişlerdir. Daha sonra ise ailesi henüz 5 yaşındayken Galatasaray Spor Kulübüne onu götürmüşler ve yüzme ile gerçek anlamda tanışmıştır. İlk etapta çok küçük olması sebebiyle eğitim alamamış olan Derya Büyükuncu azmi sayesinde 7 yaşında yüzmeye geri dönmüştür. Disiplini, azmi, gayreti ve kabiliyeti sayesinde kısa zamanda yüzmede çok çabuk ilerleme kaydetmiştir. Hatta üst yaş gruplarını bile rahatça geçer hale gelmiştir. Zaten ilk rekorlar da bu zamanlarda gelmeye başlamıştır.
                10 yaşına geldiğinde 10 yaş grubunun tüm rekorlarını kırmış ve Türk Yüzme tarihinde yaş kategorilerinde tüm rekorları kıran ilk kişi olmuştur. 1986’da Balkan Şampiyonasında yaş grubunda 2 altın madalya alarak uluslararası arenada ilk başarısını kazanmıştır. Aynı yıl yine 10 ve 11 yaş kategorisinde tüm rekorları kırarak şampiyon olmuştur. 1987 yılında İzmir’de düzenlenen Balkan Yaş Grupları Şampiyonasında 5 altın madalya kazanmıştır. Böylelikle yüzme otoritelerinin iyice dikkatini çekmiştir. Lüksemburg’ta düzenlenen Uluslararası Yüzme Şampiyonasında boy göstermiş ve bronz madalya kazanmıştır. Yıllarca yüzme dalında madalya kazanamayan Türkiye için artık bir madalya ışığı vardır. O da Derya’dır. 1988’de yine Balkan Şampiyonasında rekor kırarak 5 altın madalya kazanmıştır. Derya ile yüzme vazgeçilmez ikili olmuşlardır. Hayalindeki kişi Jeff Rose’dur. Onu örnek alır. Onun gibi sırtüstü gider havuzda. Kulaçlarını onun gibi atmaya çalışır. 1989’da Lüksemburg’ta bu kez altınlar gelmiş ve şampiyona rekorlarını kırmıştır.  Yaşı ve başarıları büyümektedir. Aynı yıl Yunanistan’da düzenlenen 2. Uluslararası Ege Yüzme Şampiyonasında 4 altın madalya kazanmış ve turnuvanın yüzücüsü seçilmiştir. Henüz 13 yaşındadır. Ama ünü ülke sınırlarını geçip gitmiştir. 1989 senesi içerisinde tam 31 defa rekor kırmıştır. Yine 1989’da 100 metre sırtüstünde 1 dakikanın altına inen ilk ve tek Türk sporcusu unvanını da almıştır. Kadıköy Anadolu Lisesinde eğitimine devam eden Derya Büyükuncu Dünya Liselerarası Yüzme Şampiyonasına katılmış ve 16-17 yaş kategorisinde şampiyona rekorları kırarak 3 altın daha kazanmıştır. Romanya’da Düzenlenen Balkan Gençler Yüzme Şampiyonasında 3 altın madalya kazanmıştır.  Böylelikle bu şampiyonada 3 altın birden kazanan ilk sporcu olmuştur.
                1991 yılında Türkiye’de yapılan Yılın Sporcusu anketinde 1. Olarak yılın sporcusu unvanını da alan Derya Büyükuncu için artık hedef olimpiyatlardır.  Bu seneden sonra Türkiye’den ayrılan ve Abd’de eğitimine başlayan Derya kısa bir süre sonra burslu olarak California State University’ye geçecektir. 1992’de İngiltere’de düzenlenen Avrupa Gençler Yüzme Şampiyonasında 100 metrede Avrupa rekoru kırarak kürsünün en tepesine çıkan Derya, Barselona Olimpiyatlarına katılmaya hak kazanmış ve hayallerinden birisini gerçekleştirmiştir. Henüz 16 yaşındadır ama olimpiyatlara katılacaktır. Dünyanın en iyi yüzücüleri ile yan yana yüzecektir. İlk olimpiyatı tamamıyla deneyim üzerinde geçmiştir.
                1993 yılında düzenlenen Akdeniz Oyunlarında Fransa’da oyunlar rekoru kırarak altın madalyayı kazanmış olan Derya için Amerika günleri de parlak geçmektedir. İdolü olan Jeff Rose ile yarışmış ve U.S. Open rekoru kırarak ve idolünü geçerek 200 metre sırtüstü altınını kazanmıştır. 1994’te Amerika Liselerarası Yüzme rekoru kırarak 100 metre sırtüstünü kazanmıştır ki halen bu rekor kendisine aittir. Aynı yıl Amerika’da kendisine yılın yüzücüsü unvanı verilmiştir. 1994’te yine Swimming World Dergisine kapak olarak bunu başaran ilk ve tek Türk sporcu olmuştur. 1996 Balkan Büyükler Şampiyonasında 5 altın kazanarak Atlanta Olimpiyatları vizesini de alan Derya için kıl payı farklarla kaçırılmış bir olimpiyat finali tecrübesi eklenmiştir. 1997 Akdeniz Oyunlarında bronz madalya kazanan Derya Büyükuncu 1998’te tekrar alışkanlığına geri dönmüş Big Ten Conference’te altınlarla birlikte En İyi Yüzücü unvanını da kazanmıştır. 1998’te Kanada’da düzenlenen Dünya Kupasında favori yarışmacıların arasından sıyrılarak altın madalya kazanmıştır. Böylelikle Dünya Kupası kazanan ilk ve tek Türk yüzücü olmuştur. 1999 ve 2000 yılında düzenlenen Avrupa Şampiyonlarında bronz madalya kazanarak Sidney vizesi almıştır. Sidney’de de ülkemizi temsil ettikten sonra kariyer olarak düşüşe geçen Büyükuncu için artık hedef sadece yurt dışı olmuştur. Çeşitli dönemlerde dereceler elde etmiştir. 2004 Atina’da da yer almıştır. Artık yaşı yüzme sporu için ilerlemektedir. Yeni nesil gençler gelmektedir ve rekorları kıra kıra gelmektedirler. Tıpkı kendisi gibi. O da başkalarının rekorlarını kıra kıra gelişmiştir. Derya için bundan sonraki hedefler olimpiyatlar olmuştur. 2008 Pekin vizesini de almış ve olimpiyatlara katılmıştır. Bir tarafta yine rekorları da gelmektedir. 200 metre sırtüstünde 2 dakikanın altına inen ilk ve tek Türk yüzücü yine kendisi olmuştur. 2010’dan sonra çıkan bazı anlaşmazlıklar sonucunda yıllarca hizmet ettiği Galatasaray’dan ayrılmak zorunda kalan Derya Büyükuncu 2011 yılında ünlü bir televizyon yarışmasının şampiyonu olarak oradan elde ettiği gelirle Londra Olimpiyatlarına hazırlanmış ve rekor kırmıştır. Olimpiyatlar tarihinde 6 defa üst üste yarışan ilk sporcu olmuştur. Buna sahip olan dünyada kendisinden başka sadece bir kişi vardır. O da Derya’nın rekorunu egale edebilmiştir. 2012 Olimpiyatlarından sonra sporu bırakan Derya Büyükuncu şu anda 41 yaşındadır ve sporla iç içedir.
                Gördüğümüz gibi alanında Derya Büyükuncu kadar rekorlar kıran, madalya kazanan, milli olan-500 defadan fazla- başka sporcu yoktur.  6 defa olimpiyatlara katılarak rekor kıran dünyada sadece 2 sporcu olduğunu da varsayarsak Efsane Sporcular Serisinde kendisine yer vermemek gerçekten çok büyük bir haksızlık olurdu. Kendisine hayatında başarılar dilerken geleceğin Türk yüzücülerini yetiştirme temennisinde bulunuyoruz.
Yorum Gönder

0 Yorumlar