BURADAN ÇIKIŞ ZOR ( BEŞİKTAŞ AKHİSAR BELEDİYESPOR )


Son iki haftadır süper ligde bir anormallik söz konusu. Beşiktaş ile yarışan rakipler öyle kötü futbol sergiliyor ki, aman siyah beyazlılar rahatsız olmasın der gibi. Daha önce de örnekleri vardı. Biri kaybedince diğeri de kaybeder, kovalayan fırsat kaçırırdı. Bu sezon olanlar daha tuhaf. En üstteki kaybediyor, takip eden üçlü de kaybediyor, inanılmaz gerçekten. Bunun emsali yok. Avrupa kupası mücadelesinde neredeyse turu cebine koyan kara kartal, bugün alt sıralardan kurtulmak isteyen Ege temsilcisini mağlup edip iyice rahatladı.

PANİK YARATIRDI

Otomatiğe bağladılar. İlk 20 25 dakika işi bitirip maçı rahat bitirme planları, iç sahada genelde işe yarıyor. Akhisar’ın gücü belli. Galatasaray gibi istikrarsız bir ekipten 6 gol yiyen bir takımdan bahsediyoruz.  Sözde savunmak için 5’li savunma ile oynadılar ama Beşiktaş’a karşı gol yemek istemiyorsan topu ileride tutmak zorundasın. İstersen santraforsuz oyna, yine yarattıkları baskıdan golü çıkarabilecek meziyetlere sahip siyah beyazlılar. Bakalım Cenk-Quaresma A.Ş. yapımı daha kaç gol izleyeceğiz. Talisca da enfes yazdı golü. Beşiktaş biraz zor tutar elinde onu.
Özer’in karşı karşıya kaçırdığı pozisyon maçın gidişatı için çok kritikti. Bu gol olsa, ev sahibinde bir panik havası yaratabilirdi. Gerçi diğer yandan baktığımızda, Babel becerikli olsa henüz ilk yarı muazzam bir fark olurdu. Yani 2-1 de 5-0 da olurdu skor.

DİNLENEREK OYNADILAR

Akhisar takımı gücü yettiğince maça ortak olmak için hücum reaksiyonları gösterse de ev sahibinin savunmasını pek zorlayamadılar en başta. Beşiktaş ise sanırım hafta içi oynanacak maçı ve ardından derbiyi düşündü ki, pas oyunuyla tempoyu düşürdü. Aktif dinlenme ile süreleri eritti. Şenol Güneş’in yaptığı değişiklikler de maçı kazandığını düşünerek yapılan hamleler. Rakipleri için buradan çıkış gerçekten çok zor.


Gel gelelim son 15 dakika ne oldu anlamadım. Üst üste pozisyon verip durdular. İnanın Akhisar’ın ileri uç oyuncuları biraz becerikli olsa, belki 3-3’ü zorlarlardı. Yok artık diyenler olacaktır. Seyirciler bile sustu ne oluyoruz dediler. Belki değişiklikler bu hale getirdi ama karşısındaki takım, bu anlara kadar bir iki pozisyon dışında varlık gösterememiş. Beşiktaş topa baskıda iyi olabilir fakat geri çekildiklerinde ligin en zaaflı takımlarından biri olduğunu bugün daha iyi anladım. Akhisar takımına karşı skora rağmen böyle zor anlar yaşıyorsanız, bir zaafınız var demektir. Şenol Güneş büyük ihtimalle, maçı kazandı rahatlığı moduna geçen oyuncularını, derbi öncesi sert bir şekilde uyarmıştır soyunma odasında.

Yorum Gönder

0 Yorumlar