ANTRENMAN MAÇI (GALATASARAY BEŞİKTAŞ)


Yeni kaptan Tudor maceracı çıktı ne dersiniz? Takımının kadrosunda üç adet sağ bek var ama o mevkide, hemen hemen her maç bir gol yediren Semih Kaya orada. Galatasaray’ın son kurşunuydu bu maç. Ona göre hazırlandılar. Beşiktaş’ın deplasmanda olmasından ziyade, hafta içi çetin bir maç oynadığı unutulmasın. Sarı kırmızılılar bir hafta, siyah beyazlılar üç gün düşündü derbiyi. Şenol Güneş’i düşündüren tek konu, Marcelo’nun partnerinin kim olacağıydı. Seçimi, daha önce bu atmosferi yaşamış Atınç oldu.

O ZAMAN KONUŞULUR!

Tudor belli ki farklı denemeler yapmış. Diziliş 4-4-1-1 gibi gösterildi ama top siyah beyazlılarda olunca, üçlü savunmaya döndüler ve sağa Yasin kaydı. Beşiktaş’ın düşüncesi geniş oynamaktı. Boşluk arayıp Galatasaray savunmasını uyutarak, sürekli çizgide gizlenen kanat oyuncularıyla tehlike yaratmak istediler. Bazen başarılı olamadılar bazen de savunma dikkatliydi.

Penaltı pozisyonu! Net konuşacağım; bu penaltıya(!) değil diyenler bir daha futbol konuşmasın! Atınç’ın topla alakası yok. Koluyla engelleme, ayağıyla müdahale. Penaltı için yapabileceği her şeyi yaptı vesselam. Peki, bu penaltı neden çalınmaz? Görmedi mi, gördü! Verdi, neden vazgeçti!? Bakın, Beşiktaş için sürekli kollanıyor diye konuşuluyor. Bunlar verilmezse derler tabi! Buna penaltı demeyenler, ceza sahası dışında aynı pozisyona faul der. Penaltı olması için ne olması gerekiyor ben bunu anlamıyorum. Dışarıda olunca faul, içeride olunca penaltı için yeterli değil, yok öyle dünya…

Kısır bir ilk yarı seyrettik. Galatasaray yorgun Beşiktaş’a baskı yapamadığı gibi dinlenerek oynattı adeta. İleride pres yapmayı pek tercih etmediler. Galatasaraylı oyuncular birbirleriyle hiç anlaşamadı. Defalarca ikili oyunlarda hata yaptılar.

RİSK ALMADI

İkinci yarıya 1-0 önde başladı adeta Beşiktaş. Bana göre Muslera’nın hatası. Orada barajı üç yapsa, top geçmezdi. Beşiktaş ikinci yarı tabiri caizse antrenman maçı yaptı. Aslında buraya gelirken ilk düşündükleri yenilmemekti. Bu gol psikolojik olarakta rahatlattı. Galatasaray da bir tane oyuncunun skora isyan ettiğini söyleyemem. Bruma mı? Kendine oynayıp durdu maç boyu.

Tudor’un son 15 dakikaya kadar bekleyip, aynı mevkilerden yaptığı değişiklikler yanlıştı. Beraberlik bile yaramıyor sonuçta ve savunmadan birinin çıkmasını beklerdim. Selçuk ikinci sarıdan atılabilirdi, çıktı. Kimse de niye diyemez! Carole sakarlık yaptı Quaresma’ya penaltı çalınabilirdi. Çıkmalıydı. Hakem berbattı yine.


Beşiktaş şampiyonluğa daha çok olmasına rağmen biraz daha yaklaştı. Başakşehir’i yok saymak istemiyorum. Bu kadar kolay olacağı akıllarından geçmemiştir. Galatasaray şimdiden gelecek sezonun planlarını yapabilir. Büyük bir revizyon şart! Ruhlarını kaybetmiş, camialarına yakışmayan mücadeleleri kabul edilemez. Bir ara 50 küsur pas yaptılar. Ev sahibi öylece izledi resmen. Onlar için şu ifadeyi kullanabilirim; ‘’sarı kırmızı formalar gördüm, içinde kimse yok.’’

Yorum Gönder

0 Yorumlar