Murat Altun Yazdı: YILDIRIM ÇARPTI ( BEŞİKTAŞ BURSASPOR )

Avrupa'da ağır bir operasyona uğrayıp şampiyonlar liginden elenen Beşiktaş, süper ligde Hamza Hamzaoğlu önderliğinde iyi işler çıkaran Bursaspor ile karşılaştı. Uzun süre sonra teksAs taraftar grubu deplasmana gelebildi. Yine ürktük aman bir olay çıkmasın diye. Ama provokatörler rahat duruyor! Taraftar otobüsüne asılan Kİ'EVLİ' pankartı yakışmadı. Saha içi ve dışında neler olduğu ortadayken.

Şenol Güneş Quaresma'nın yokluğunda Cenk'e şans verdi o bölgede. İyi de Kerim Frei'nin sadece derbi performansı mı kızağa çekilmesine sebep? Ben olsam Kanatlarda Kerim ve Ömer Şişmanoğlu'na şans tanırdım. İleride Aboubakar yerine Cenk. Bu ikili, kadro içerisinde haksızlığa uğruyor bence. Bursaspor tarafında stoperler tedirgin etmiştir. İkisi de çok şans bulan isimler değil ve Beşiktaş gibi hücumcu bir takıma karşı nasıl duracakları merak konusuydu tandemde.

ŞANSLAR VAR AMA...


Beklenen ev sahibinin üstünlüğüydü ama Bursaspor daha iyi yaptı başlangıcı. Beşiktaşlı oyuncularda durağanlık sezdim. Atik değillerdi. Belki de tedirginlik de denebilir. Bu yüzden yeşil beyazlılar istediği gibi oynatmadı rakibini. En çok orta alanda göründü meşin yuvarlak. Top siyah beyazlılarda daha çok kalsa da pozisyon çabasında olan konuk ekipti. İstediği karşı atak fırsatlarını da buldular. 

Üst üste ceza alanı çevresinde varyasyon deneyen de Bursaspor oldu. Özellikle Batalla ve Del Valle heyecanlandıranlar. Gole de en çok yaklaştılar Deniz Yılmaz ile. Bu golü atmamak daha zordu ve zoru başardı gerçekten. Aboubakar ile geri kalmadı Beşiktaş. Gel gelelim ağır kalıp becerikli olamayınca, golden etti takımını.

Bursaspor müdahalelerde müthiş işler başardı gerçekten. Savunma oyuncuları asları aratmadığı gibi belki de daha fazla güven verdiler. Hamza hocayı düşünceye sevk edebilir bu performansları. Haftalar önce, eğer bariz hakem hataları bitmezse, Beşiktaş'ın adı sürekli hakemle anılır demiştim. Bugün Bülent Yıldırım göz göre göre yaptı eyyamını! Marcelo'nun eze eze basmasını gördüyse kırmızı kartını tereddütsüz çıkarmalıydı. Görüp sarı kart göstermek hata olarak yorumlanamaz kimse kusura bakmasın.

VİDEO HAKEM DİYE BAĞIRAYIM MI?

Devreden sonra Beşiktaş rakip kalede müthiş baskı yarattı. Ceza sahası önüne yıktılar oyunu buraya kadar tamam. Allah aşkına; bu kadar hakem yorumunun üzerine çalınan penaltının üzeri nasıl örtülebilir? Gökhan'ın pozisyon aksiyonu ceza sahası dışında gelişiyor bir. Zaten yeşil beyazlı oyuncunun herhangi bir müdahalesi yok! Aldatmaya yönelik sarı görmesi gerekirken penaltı kararı...

Geçen sezondan beri avazım çıktığı kadar görüntülü teknoloji, video hakem diye bağırıyorum. Böyle bir federasyon ile ne düzelir ki. Daha beter aşağıya iniyoruz. Bakın; ikinci yarı takım halinde gösterdiği reaksiyon ile Beşiktaş galibiyeti hak etmiştir. Fakat, hakkaniyetli bir hakem olsaydı, Beşiktaş ikinci yarıya bir kişi eksik çıkacaktı ve o penaltıyı kazanamayacaktı! Doğru kararlar çıksaydı, siyah beyazlılar bu mücadeleyi belki de kaybedebilirdi. İkinci penaltı baskının getirisi buna kimse bir yorum yapamaz. 
Bursaspor'u Yıldırım çarptı. Siyah beyaza gönül verenler hiç gücenmesin. Her hafta Beşiktaş lehine bariz hatalar gerçekleşiyor. Quaresma'yı aramadı(!) kara kartal. Şunu bilmeliler; bu akşamdan itibaren, geçen sezon her maçtan sonra takdir edilen iyi futbolları artık konuşulmayacak! Son olarak Şenol Güneş'in fikstür demeçlerine değineyim. Trabzonspor pazartesi Kayserispor'u mağlup ettikten sonra cuma günü Adanaspor'u farklı mağlup etti. Kimse çıkıp şikayet etmedi. Tamam düzenleme yanlış olabilir ama bunun sürekli olması,  bahaneden öteye geçmeyeceği gibi, toplumdan tepki görmekten başka bir işe yaramaz! Basketboldan örnek vermek gerekirse, bazen iki gün arayla ülke gezip maçlara çıkıyorlar. O parkenin üzerinde 40 dakika kıran kırana mücadele oluyor. Bazen sizin çimlerinizin üzerinde, 90 dakikalık maçta 40 dakikalık bile oyun oynanmıyor! 

Bu karşılaşmanın kırılma anı; İsmail'in Fabri'nin üzerine giden kafa vuruşu pozisyonuydu. Yoksa her şeye rağmen berabere bitebilirdi maç. Eğer böyle devam ederse, her maç sonu Beşiktaş'ın oyunu gölgelenir...

Yorum Gönder

0 Yorumlar