Ne De Olsa Kışın Sonu Bahardır...Yine heyecanlı güzel bir maçı geride bıraktık.  Elazığ’da Türkiye basketbol Federasyonu Bayanlar 2. Lig müsabakası vardı: Elazığ İl Özel İdare – Kastamonu Basketbol.

Maça ev sahibi ekip çok iyi başladı. İlk periyodda özellikle müthiş bir performans sergilediler. 2. Periyodda da mücadeleye devam ettiler. İlk yarıyı 33-29 galip kapattılar. Mücadeleye 3. Periyodda da devam ettiler ve 49-43 ile son periyod başladı.

İşte dananın kuyruğu burada koptu.

Neden?

Neden mi? Çünkü takım yoruldu ve çöktü. Elazığ ekibi her zaman olduğu gibi yine 5 kişi ile oynadı bütün maç ara sıra değişikler oldu bu da oyuncuların dinlenmesi için yeterli süreyi oluşturmadı. Hocanın rotasyon şansı yok çünkü sandalyede oturan iki kişi  12 ve 14 yaşında. Ara sıra oyuna 6. Adam ile müdahale edildi, 2 dakika da olsa 7. Adam da oyuna girdi ama nafile takım çökmüştü. Tabi ki bir de hatalı hakem kararları var onu hiç söylemiyorum çünkü o, olmazsa olmaz!!

Ve maçı Elazığ ekibi 60-70 kaybetti.

Neden kaybetti?

Çünkü yaş ortalaması 18-19, boy ortalaması 165 civarı olan sahadaki 5 kişi çok yoruldu. Ribauntlarda zorlandılar. Maçtaki oynama süreleri:

Kübra: 40 dk
Aysel: 39 dk
Revşan: 37 dk
Berna: 35 dk
Nazlı:  31 dk
Büşra: 13 dk
Hilal: 2 dk.

Bu takım nasıl yorulmasın? 40 dk maç mı yapılır? Valla helal olsun, ne diyelim. Unutmadan ayağında bandaj ile ağrıları yüzünden okunan ve 31 dk oynayan da vardı sahada.
Elazığ ekibinde eğer bugün 1,80 boylarında normal standartta bir basketbolcu daha olsaydı bugün maçı Gakgoşlar kazanmıştı, ama yoktu maalesef. Oyunun gidişini değiştirecek oyuna girince etkileyecek 6. Adam bile yok takımda. Bu yüzden takım çabuk çöküyor. Her maç aynı senaryo. Ama pes etmek yok işte bu da her maç yaptıkları aynı senaryo.

Konu dışı parantez açmak istiyorum. Her zaman bangır bangır bağırırız ya: SPOR AHLAKI. İşte uygulamaya geldi mi koca bir BOŞ. Maçın son anları Kastamonu temsilcisi 10-11 sayı önde ama spor ahlaklı(!) oyuncusu (numarasını tam hatırlamadığım için ismini veremiyorum) Elazığ ekibinden Büşra ile sözlü tartışmaya girip tahrik edip rakibini kızdırdı ve rakibine teknik faul çaldırdı. Kastamonu teknik heyeti hemen oyuncuyu dışarı alarak daha büyük olayların çıkmasını engelledi. Bir şey diyeyim mi biz daha çok bağırırız SPOR AHLAKI diye.

Bu takım önümüzdeki sezon 10 kişilik kadrosuna gerekli takviyeyi yaparsa çok iyi işleri başaracaktır. Çünkü çok iyi bir ekipleri var. Yönetim, teknik heyet ve oyuncular gelişime açıklar hep.

Yolları açık olsun.

M. Akil Avci


Yorum Gönder

0 Yorumlar